- Mark Topic as New
- Mark Topic as Read
- Float this Topic for Current User
- Bookmark
- Subscribe to Topic
- Printer Friendly Page
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Permalink
- Report Inappropriate Content
ESITYKSET LADATTAVISSA! 22.11. Kumppaniarkkitehtiseminaari Kalastajatorpalla
VOIT NYT KATSOA TAPAHTUMAN TALLENTEET JA LADATA ESITYKSET!
Valitettavasti tapahtuma oli "loppuunmyyty" ja kaikki halukkaat eivät päässeet tänä vuonna mukaan. Mutta linkit nauhoitteisiin ja materiaaleihin ovat ladattavissa alla. Lataaminen ja katsominen edellyttää rekisteröitymistä Cloud Championiin.
Lähes kolmen vuoden tauon jälkeen legendaarinen Kalastajatorpan tekninen Kumppaniarkkitehtiseminaari palaa ohjelmistoomme entistä ehompana 22.11.2022. Tapahtuma on suunnattu kumppanien teknologiapäättäjille, praktiikoiden vetäjille, sovellusarkkitehdeille ja teknisille konsulteille. Seminaari alkaa klo 9 kaikille osallistujille yhteisillä keynote-luennoilla. Ajankohtaisina aiheina ovat kyberrikollisuus ja tietoturva. Keynote-puhujana on Microsoftin Digital Crime Unitista Marja Laitinen. Tämän jälkeen Juha Tschokkinen vie meidät hyvin käytännönläheisesti suomalaisten yritysten tietoturva-arkeen.
Keynote-esitysten jälkeen jakaannutaan viiden eri ratkaisualueen polkuun, joissa syvennytään ajankohtaisten teemojen ympärille. Tarjolla on tuoreita nostoja mm. Ignite-tapahtumasta sekä mielenkiintoisia kumppanipuheenvuoroja ja asiakasesimerkkejä. Esitykset ovat etupäässä suomeksi. Ohjelmaan saattaa tulla muutoksia ja tuoreimmat tiedot polkujen sisällöistä löydät osoitteesta https://aka.ms/kumppaniarkkitehtiseminaari
Lämpimästi tervetuloa ja nähdään Torpalla tai verkossa!
Terveisin, Suomen Microsoftin tekninen kumppanitiimi
Tapahtuma: Microsoftin Kumppaniarkkitehtiseminaari 2022
Päivä: 22.11.2022
Aika: 8:15-16:00
Paikka: Hilton Kalastajatorppa, Kalastajatorpantie 1, 00330 Helsinki
Lisätietoja: https://aka.ms/kumppaniarkkitehtiseminaari
YLEINEN AGENDA
8:15 - 9:00 Ovet aukeavat ja kevyt aamiainen
09:00 - 10:25 Tapahtuma alkaa: Keynote-esitykset
10:30 - 10:45 Tauko ja siirtyminen ratkaisualuepolkuihin
10:45 - 11:30 Polkujen 1. esitykset
11:30 - 12:30 Lounas
12:30 - 13:30 Polkujen 2. esitykset
13:30 - 14:00 Kahvitauko ja verkottumista
14:00 - 15:00 Polkujen 3. esitykset
15:00 - 16:00 Polkujen 4. esitykset
16:00 Tilaisuus päättyy
Alla on polkujen sisältöjen tarkemmat kuvaukset ja linkit materiaaleihin.
Keynote-esitykset (Siirtomaasali 1)
9:00 - 9:10 |
Tervetuloa Kumppaniarkkitehtiseminaariin! Vesa-Matti Paananen, Teknologiajohtaja, kumppanit, Microsoft |
9:10 - 10:00 |
KEYNOTE: Microsoft Digital Crimes Unitin (DCU) toiminta globaalien kyberuhkien ja kyberrikollisuuden torjunnassa
Mikä on DCU, mitkä ovat sen globaalit tavoitteet ja toimintatavat? Lisäksi luomme katsauksen viimeisimpään Microsoftin Digital Defence Report -julkaisuun ja saat yleiskuvan maailman kyberuhkien nykytilasta ja suuntauksista, jotta voit suunnitella omaa varautumistasi ja asiakasratkaisuja haittojen torjumiseksi.
Marja Laitinen, Assistant General Counsel, Microsoft DCU EMEA Level 150 |
Mitkä tietoturva-asiat pitävät asiakkaan päättäjät valveilla öisin?
Epävarma maailman tilanne ja modernit uhkat vaivaavat asiakkaitamme. Kuulet kokemuksia kentältä Microsoftin teknisestä myynnistä: millaiset tietoturvaratkaisut resonoivat päättäjille ja mitä asiakkaat kysyvät? Tuoreimmat käytännön Microsoft Security -asiat tiivistettyinä kumppaneille.
Juha Tschokkinen, Sr. Enterprise Security Executive, Microsoft Level 200 |
|
10:30 - 10:45 |
Tauko ja siirtyminen ratkaisualuepolkuihin |
Security & Modern Work -polku (Keltainen sali)
Polun oppaina ovat Juha Saarinen ja Ari Auvinen Microsoftilta
10:45 - 11:30 |
Metaverse on jotain ihan muuta kuin odotit Metaverse liitetään usein vahvasti virtuaalitodellisuuteen, lohkoketjuihin ja jokaisella on oma näkemys sekä odotus mikä Metaverse oikein onkaan. Mutta Metaverse on jotain ihan muuta kuin mitä odotit, ja se muokkaa tulevaisuutta kaikilla tavoin oli sitten kyse kuluttajista, yrityksistä tai teollisuudesta. Tule kuuntelemaan miten ja millä tavoin!
Vesa Nopanen, Sulava Level 200 |
11:30 - 12:30 |
LOUNASTAUKO |
12:30 - 13:30 |
Mitä uutta Modern Workissä ja Securityssä?
|
13:30 - 14:00 |
KAHVITAUKO |
14:00 - 14:55 |
Microsoft Security Build Intent Workshop Miten hyödynnetään Build Intent workshoppeja presales- ja usage-näkökulmasta. Vastataan mm. kysymyksiin: Miten Build Intent workshoppien juoksutus toimii, mistä lisenssit workshoppien pitämiseen ja missä ympäristössä workshopit ajetaan?
Juha Saarinen, Cloud Solution Architect, Microsoft Level 200 |
14:55 - 15:00 |
LYHYT TAUKO |
15:00 - 16:00 |
Kuinka saada arjessa kädet likaiseksi KQL:llä Kusto Query Language on uusi PowerShell - vai onko? KQL:ää käytetään Sentinelissä, Microsoft Defenderissä, Azure Data Explorerissa ja monessa muussa paikassa Microsoftin pilviekosysteemissä. Tässä sessiossa käydään läpi KQL:n saloja mistä ja miten lähteä liikkeelle, sekä syvennytään myös aiheeseen Microsoft Defenderin ja Sentinelin näkökulmasta.
Markus Lintuala, Senior Technical Consultant, Elisa Level 400 |
Business Applications -polku (Merisali 1)
Polun oppaina ovat Tarja Laina ja Sami Pappila Microsoftilta
10:45 - 11:30 |
Dynamics 365 ja Power Platform ratkaisualueiden viimeisimmät uutiset
Antti Pajunen ja Jukka Niiranen, Forward Forever Sami Pappila, Cloud Solution Architect, Microsoft
|
11:30 - 12:30 |
LOUNASTAUKO |
12:30 - 13:30 |
Ota Dynamics 365 datasta kaikki irti Azure data platform -ratkaisualustan kautta
Christian Lindholm ja Simo Helminen, Fellowmind Level 300
|
13:30 - 14:00 |
KAHVITAUKO |
14:00 - 14:55 |
RPA ja prosessiautomaation uusimmat tuulet
Mitä uutta RPA-alueella ja esimerkkinä asiakascase.
Petra Karjalainen, Technical Specialist, Microsoft Atte Mäkinen ja Jenni Kynnös, Moretime Finland Oy Fellowmind Level 200
|
14:55 - 15:00 |
LYHYT TAUKO |
15:00 - 16:00 |
Microsoft Digital Contact Center Platform - monikanavainen asiakaspalvelu saumattomien asiakasmatkojen mahdollistajana
Martti Aatola ja Jani Närkki, Technical Specialists, Microsoft Level 200-300
|
Azure Infrastructure -polku (Siirtomaasali 2)
Polun oppaina ovat Timo Salminen ja Vladimir Zdravkov Microsoftilta
10:45 - 11:30 |
Mitä uutta Azure Infra -ratkaisualueessa?
Tommi Hovi, Cloud2 Timo Salminen & Vladimir Zdravkov, Microsoft Level 200
|
11:30 - 12:30 |
LOUNASTAUKO |
12:30 - 13:30 |
Azuren hybridiratkaisut Azuren palveluja voi laajentaa omaan ja muissa pilvipalveluissa oleviin ratkaisuihin. Käymme esityksessä läpi sekä rauta- että softapohjaiset ratkaisut, lisäksi käytännön esimerkkejä niiden hyödyntämisestä.
Joni Leskinen, Cloud Solution Architect, Microsoft Mika Vilpo, Senior Technical Consultant, Elisa Level 300
|
13:30 - 14:00 |
KAHVITAUKO |
14:00 - 14:50 |
Azuren valvontaratkaisut Azure Monitorin avulla rakennat pilviympäristöön pilviaikakauden valvontaratkaisuja. Käymme läpi parhaat käytänteet arkkitehtuurille sekä muutamia valmiita ratkaisuja, esim. Microsoft Defender for Cloud.
Markus Lintuala, Senior Technical Consultant, Elisa Ilkka Hyvönen, Cloud Solution Architect, Microsoft Level 300
|
14:50 - 15:00 |
LYHYT TAUKO |
15:00 - 16:00 |
Azuren migraatioratkaisut ja Solutions Assesment -ohjelma Azureen voi siirtää erilaisia työkuormia, koneita, tietokantoja ja sovelluksia ilman, että työkuorman rakennetta merkittävästi muutetaan. Käymme läpi kuinka Microsoftin Solution Assessment -ohjelma ja erilaiset työkalut auttavat pilvisiirtymän suunnittelussa ja toteutuksessa.
Lauri Lindberg ja Mikko Jarva, Nordcloud Ismo Kauppi, Microsoft Level 200
|
Azure Digital and Application Innovation -polku (Merisali 2)
Polun oppaina ovat Mikko Kasanen ja Juha Karvonen Microsoftilta
10:45 - 11:30 |
Intelligent Edge Computing - Innovointia älykkäällä reunalaskennalla
Teemu Nordman, Juho Kostet, Kari Kuisma, Accenture Level 200
|
11:30 - 12:30 |
LOUNASTAUKO |
12:30 - 13:30 |
Applikaatiomodernisointi: Viestiväyläpohjainen sovellusarkkitehtuuri Azuressa käytännön kautta
Johdatus tapahtumapohjaiseen sovellusarkkitehtuuriin nykyaikaisissa pilvisovelluksissa. Milloin sitä käytetään ja mitkä ovat tapahtumavetoisen arkkitehtuurin vahvuudet? Ja tosielämän esimerkki siitä, miten se tehdään Azuressa Azure-funktioiden ja PaaS-pohjaisten tapahtumapalveluiden avulla.
Otto Salminen, Tech principal, Gofore Level 200
|
13:30 - 14:00 |
KAHVITAUKO |
14:00 - 14:50 |
Azure Container Apps ja kontituksen uudet tuulet
Tässä esityksessä perehdymme Azure Container Apps palveluun, sen komponentteihin ja ominaisuuksiin. Lisäksi syvennymme Azure-palveluihin, joiden avulla voidaan ajaa kontteja ja miten nämä palvelut eroavat toisistaan, sekä erityisesti milloin tulisi käyttää juuri Container Apps -palvelua. Lopuksi tarkastelemme täyttä työnkulkua Azure Container Apps -palvelun kanssa työskentelystä ja siten saada projektisi tällä uudella alustalla menestyksekkäästi liikkeelle.
Heini Ilmarinen, Polar Squad Level 300
|
14:50 - 15:00 |
LYHYT TAUKO |
15:00 - 16:00 |
Increase developer productivity with Github and DevSecOps (in English)
Marko Klemetti, Boris Schulz, Eficode Level 200
|
Azure Data and AI -polku (Siirtomaasali 1)
Polun oppaina ovat Petri Savolainen ja Vesku Paananen Microsoftilta
10:45 - 11:30 |
Mitä uutta Azure Data Platformissa? Viimeaikojen oleellisimmat uutuudet ja tärkeimmät päivitykset datapuolella
Anna Ranta, Sr Cloud Solution Architect, Microsoft Petri Savolainen, Sr Cloud Solution Architect, Microsoft Level 200
|
11:30 - 12:30 |
LOUNASTAUKO |
12:30 - 13:30 |
Azure Databricks latest and greatest (in English) Databricks kehittyy valtavaa vauhtia, tule kuulemaan uusimmista featureista ja tulevaisuuden suunnasta
Guillermo G. Schiava D'Albano, Databricks Level 300
|
13:30 - 14:00 |
KAHVITAUKO |
14:00 - 14:50 |
Azure Purview ja Enterprise Governance (in English) Azure Purview muuttui Microsoft Purviewiksi, muutakin muuttui kuin nimi: uusi visio ja uudet toiminnallisuudet esittelyssä.
Tomas Casasco, Global Black Belt, Microsoft Level 200
|
14:50 - 15:00 |
LYHYT TAUKO |
15:00 - 16:00 |
Azure Data Platform käytännössä - asiakasesimerkkejä Kokemuksia kentältä, todellisista projekteista ja asiakkaista
Emmanuel Raj, Lead machine Learning Engineer, Relex Antti Saarela, Chief Data Platform Architect, TietoEvry Level 200
|
Tervetuloa!
- Labels:
-
Partner Training
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Permalink
- Report Inappropriate Content
Kumppaniarkkitehtiseminaarin tallenteet löytyvät tästä, klikkaa esityksen nimeä ja linkki vie sinut Cloud Championin puolelle.
Keynote-esitykset (Siirtomaasali 1)
Marja Laitinen, Assistant General Counsel, Microsoft DCU EMEA Level 150 |
Mitkä tietoturva-asiat pitävät asiakkaan päättäjät valveilla öisin?
Juha Tschokkinen, Sr. Enterprise Security Executive, Microsoft Level 200 |
Security & Modern Work -polku (Keltainen sali)
Polun oppaina ovat Juha Saarinen ja Ari Auvinen Microsoftilta
Metaverse on jotain ihan muuta kuin odotit Tule kuuntelemaan miten ja millä tavoin!
Vesa Nopanen, Sulava Level 200 |
Mitä uutta Modern Workissä ja Securityssä?
|
Microsoft Security Build Intent Workshop
Juha Saarinen, Cloud Solution Architect, Microsoft Level 200 |
Kuinka saada arjessa kädet likaiseksi KQL:llä
Markus Lintuala, Senior Technical Consultant, Elisa Level 400 |
Azure Digital and Application Innovation -polku (Merisali 2)
Polun oppaina ovat Mikko Kasanen ja Juha Karvonen Microsoftilta
Intelligent Edge Computing - Innovointia älykkäällä reunalaskennalla
Teemu Nordman, Juho Kostet, Kari Kuisma, Accenture Level 200 |
Applikaatiomodernisointi: Viestiväyläpohjainen sovellusarkkitehtuuri Azuressa käytännön kautta
Otto Salminen, Tech principal, Gofore Level 200 |
Azure Container Apps ja kontituksen uudet tuulet
Heini Ilmarinen, Polar Squad Level 300 |
Increase developer productivity with Github and DevSecOps (in English)
Marko Klemetti, Boris Schulz, Eficode Level 200 |
Business Applications -polku (Merisali 1)
Polun oppaina ovat Tarja Laina ja Sami Pappila Microsoftilta
Dynamics 365 ja Power Platform ratkaisualueiden viimeisimmät uutiset
Antti Pajunen ja Jukka Niiranen, Forward Forever Sami Pappila, Cloud Solution Architect, Microsoft |
Ota Dynamics 365 datasta kaikki irti Azure data platform -ratkaisualustan kautta
Christian Lindholm ja Simo Helminen, Fellowmind Level 300 |
RPA ja prosessiautomaation uusimmat tuulet
Mitä uutta RPA-alueella ja esimerkkinä asiakascase.
Petra Karjalainen, Technical Specialist, Microsoft Atte Mäkinen ja Jenni Kynnös, Moretime Finland Oy Fellowmind Level 200 |
Martti Aatola ja Jani Närkki, Technical Specialists, Microsoft Level 200-300 |
Azure Data and AI -polku (Siirtomaasali 1)
Polun oppaina ovat Petri Savolainen ja Vesku Paananen Microsoftilta
Mitä uutta Azure Data Platformissa? Viimeaikojen oleellisimmat uutuudet ja tärkeimmät päivitykset datapuolella
Anna Ranta, Sr Cloud Solution Architect, Microsoft Petri Savolainen, Sr Cloud Solution Architect, Microsoft Level 200 |
Azure Databricks latest and greatest (in English)
Guillermo G. Schiava D'Albano, Databricks Level 300 |
Azure Purview ja Enterprise Governance (in English)
Tomas Casasco, Global Black Belt, Microsoft Level 200 |
Azure Data Platform käytännössä - asiakasesimerkkejä Kokemuksia kentältä, todellisista projekteista ja asiakkaista
Emmanuel Raj, Lead machine Learning Engineer, Relex Antti Saarela, Chief Data Platform Architect, TietoEvry Level 200 |
Azure Infrastructure -polku (Siirtomaasali 2)
Polun oppaina ovat Timo Salminen ja Vladimir Zdravkov Microsoftilta
Mitä uutta Azure Infra -ratkaisualueessa?
Tommi Hovi, Cloud2 Timo Salminen & Vladimir Zdravkov, Microsoft Level 200 |
Joni Leskinen, Cloud Solution Architect, Microsoft Mika Vilpo, Senior Technical Consultant, Elisa Level 300 |
Markus Lintuala, Senior Technical Consultant, Elisa Ilkka Hyvönen, Cloud Solution Architect, Microsoft Level 300 |
Azuren migraatioratkaisut ja Solutions Assesment -ohjelma
Lauri Lindberg ja Mikko Jarva, Nordcloud Ismo Kauppi, Microsoft Level 200 |
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Permalink
- Report Inappropriate Content
Hei! Kiitoksia mielenkiintoisista esityksistä viime tiistaina. Ovatko tallenteet jo saatavilla? Yritin etsiä Cloud Championista, mutten löytänyt niitä sieltä...
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Permalink
- Report Inappropriate Content
Moi Sari!
Kiitos palautteesta. Videot ovat parhaillaan editoinnissa ja yritämme saada ne mahdollisimman nopeasti sekä vielä tämän viikon aikana julkistettua. Videot ja materiaalit lisätään Cloud Championiin, mutta lisään tämän lisäksi myös linkit tämän alkuperäisen postauksen alle.
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Permalink
- Report Inappropriate Content
Hei Aleksi,
Onkohan noiden tallenteiden aikatauluista tarkempaa tietoa?
TJani
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Permalink
- Report Inappropriate Content
Moi Jani,
Ensimmäinen erä tallenteita on juuri julkistettu, Keynote + Modern Work & Security -polut. Loput videot ovat tulossa asap.
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Permalink
- Report Inappropriate Content
Rekisteröityminen Kumppaniarkkitehtiseminaariin on nyt auki.
Rekisteröidy mukaan tästä linkistä: https://msevents.microsoft.com/event?id=3827893632
Mikäli en enää mahtunut mukaan, niin kaikki esitykset tulevat katsottaviksi tallenteina muutaman päivän päästä tapahtuman jälkeen Cloud Championiin ja laitamme ohjeet ja linkit myös tänne.
Tervetuloa!
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Permalink
- Report Inappropriate Content
Terve Vesa,
Olisin katsonut Kumppanifoorumin tallenteita, mutta ne on laitettu rekisteröitymisen taakse jonnekin Cloud champion sivustolle. Mikähän tämä sivusto on ja onko tämä jotenkin kytköksissä Microsoftiin tms?
En tiedä oletko tutustunut sivuston terms of use -sopimukseen, mutta näissä on esimerkiksi kohta 6: "Abstain from using the Website to gather information and content to perform acts or provide services which Owner deems to clearly constitute competition."
Tämä voidaan mielestäni tulkita siten, että jos katson lataamanne videon ja alan tämän jälkeen tutustumaan MS:n uusimpiin D365FO / power platform featureihin ja tarjoan asiakkaille tähän perustuvaa liiketoiminnallista hyötyä tai etua, niin Cloud championin voi EULAn vuoksi vaatia tästä minulta korvauksia.
Voisitteko laittaa videot saataville jonnekin paikkaan, mistä ne voisi katsota tai ladata? Kiitos!
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Permalink
- Report Inappropriate Content
Moi Teppo!
Cloud Champion on kumppanimme (Kapturall) tarjoama koulutussisällön jakeluun tarkoitettu alusta kumppaneille. Rekisteröinti on tämän takia vaadittu, jotta on edes vähän kontrollia minne sisältö menee ja tiedetään paljonko sitä käytetään (ROI).
Mielenkiintoinen skenario. Uskallan tässä luvata, että sinulta tai organisaatioltanne ei tulla vaatimaan kuvaamiasi korvauksia, mikäli katsot videoita tai lataat esitysmateriaalin. Tuo EULA on tässä tapauksessa hieman sekava, koska Licensee on Microsoft eikä suinkaan muualla EULA:ssa usein mainittu wholesale eli tukkuri. Owner on luonnollisesti Kapturall.
Eli käytännössä on suorastaan suotavaa, että käytät(te) videoilta ja esityksistä saamaanne tietoa hyväksi omassa liiketoiminnassanne tarjomalla asiakkaillene D365FO/Power Platform -ratkaisuja.
Mutta palautteesi on hyvä nosto ja vien kommenttisi eteenpäin areaan ja sitä kautta Kapturalille. Kiitos siitä.
Olen pahoillani, jos palvelun EULA tässä muodossa estää Sinua käyttämästä palvelua. Voit olla yhteydessä minuun (vesku@microsoft.com) ja katsotaan miten haluamasi sisältö voidaan jakaa jollakin vaihtoehtoisella tavalla käyttöösi.
Terkuin, VESKU
- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Mute
- Permalink
- Report Inappropriate Content
Kiitos vastauksesta Vesa!
